دکوراسیون داخلی

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

با توجه به فضا، رنگ کاغذ دیواری و طرح آن مشخص می‌شود، استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل، یک روش متداول برای زیباتر کردن فضای داخلی خانه است کاغذ دیواری گزینه بسیار مناسبی برای آن دسته از افراد است که دیوار خانه آنها آسیب دیده و نمی‌توانند به راحتی آن را ترمیم کنند. در مقاله مای دکو قصد داریم نقش کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی منزل و محل کار برای ایجاد هماهنگی رنگ‌ها و آزادی عمل را در دیزاین خانه شرح دهیم.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی کمک می‌کند تا بر خلاف طرح‌های محدودی که با استفاده از رنگ‌ها بر روی دیوار قابل اعمال بود، بتوانیم از بی نهایت رنگ و طرح در دکوراسیون خانه استفاده کنیم که با طیف وسیعی از سلیقه هماهنگ می‌شود.

انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری باید دقت کنید که سادگی در کنار طرح‌های شلوغ هماهنگی بیشتری ایجاد می‌کند برای مثال اگر کف خانه شما سرامیک ساده است باید برای کاغذ دیواری فضاهای خانه از طرح‌هایی که رنگ ملایمی را به فضای شما می‌دهند بهره بگیرید تا دکوراسیون شما بی روح نشود.

کاغذ دیواری پذیرایی

یکی از مهم‌ترین کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل استفاده از آن در دیوارهای اصلی پذیرایی است که نمای کلی خانه را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. و انتخاب یک کاغذ دیواری شیک سلیقه و حتی شخصیت شما را به مهمان نشان می‌دهد.  انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری پذیرایی با توجه به رنگ لوازم فضای پذیرایی اهمیت دارد .چرا که رنگ کاغذ دیواری نباید با رنگ وسایل دیگر در تضاد باشد تا بتواند یک فضای آرامش بخش را ایجاد کند. همچنین کاغذ دیواری پذیرایی می‌تواند در کنار انواع دیوار پوش سنگی، چوبی و آجری استفاده شود تا جذابیت بیشتری برای هر دو پوشش ایجاد کند. یکی از دیوارهایی که برای چسباندن کاغذ دیواری در نظر گرفته می‌شود، دیوار پشت میز تلویزیون است که در انتخاب آن بهتر است از رنگ‌های ساده، تیره(تماشای تلویزیون را نیز با کیفیت بهتری می‌توانید انجام دهید و آسیبی به چشم‌ وارد نمی‌شود) و مدرن یا سه بعدی استفاده شود.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاغذ دیواری اتاق نشیمن

فضای نشیمن یک فضای بسیار مهمی است که اغلب وقتتان را در آن سپری خواهید کرد پس بهتر است از رنگ‌ها و طرح‌هایی برای کاغذ دیواری آن استفاده کنید که فضای روشن‌تری را داشته باشید. استفاده از رنگ‌های سفید یا طیف رنگی خنثی فضای دکوراسیون نشیمن را پر نور کرده و جلوه خاصی به آن می‌بخشد. برای اجرای کاغذ دیورای اتاق نشیمن با توجه به آنکه احتمالا تلویزیون و مبلمان در این فضا قرار دارند تنها یک دیوار هم برای کاغذ دیواری کافی است و برای باقی دیوارها می‌توانید از رنگ‌های هماهنگ با مبلمان استفاده کنید.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاغذ دیواری اتاق خواب

دیوارپشت تخت خواب اغلب برای اجرای کاغذ دیواری برای دکوراسیون مدرن اتاق خواب انتخاب می‌شود، که بهتر است متمایز از طرح و رنگ دیوارهای دیگر باشد.

برای ایجاد هماهنگی بیشتر بهتر است بین رنگ چوب تخت یا رو تختی با رنگ کاغذ دیواری هماهنگی رنگ وجود داشته باشد. حتی می‌توان از دو رنگ یا دو طرح متفاوت استفاده کرد.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی منزل با توجه به فضا، رنگ کاغذ دیواری و طرح آن مشخص می‌شود

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

استفاده از کاغذ دیواری در اندازه‌های بزرگ

زمانی که در دکوراسیون خانه شما نقش‌های شلوغ و ریز وجود دارد بهتر است از کاغذ دیواری‌هایی استفاده کنید که طرح‌هایی با مقیاس بزرگتر دارند یا برجسته هستند تا از این طریق با ایجاد یک تضاد در دکوراسیون کلی خانه، به ایجاد تعادل کلی در آن کمک کنید.

نباید فراموش کرد که تعادل تنها با ترکیب رنگ‌ها به وجود نمی‌آید بلکه ایجاد تعادل در طرح‌ها و مقیاس آنها نیز بسیار اهمیت دارد و فضای داخلی را جذاب‌تر خواهد کرد.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

استفاده از کاغذ دیواری بر روی دیوارهای کمد

اغلب فکر می‌کنیم که کاربرد کاغذ دیواری با توجه به نام آن تنها بر روی دیوار است در حالی که استفاده از کاغذ دیواری و اجرای آن هیچ گونه محدودیتی ندارد و شما می‌توانید با اضافی کاغذ دیواری خانه خود روی سطح انواع کمد و کشو و در و پنجره اتاق‌ها را تزئین کنید. و می توان گفت استفاده از آن  بر روی درب کمدهای قدیمی که در حال حاضر قصد تعویض آنها را نداریم گزینه به صرفه و مناسبی است.

استفاده از کاغذ دیواری برای تزئین سرویس بهداشتی و حمام

گاهی لازم نیست در طراحی داخلی تمام دیوارهای سرویس بهداشتی و حمام را کاشی یا سنگ شود زیرا انواعی از کاغذ دیواری‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت و نم دارند و استفاده از کاغذ دیواری در این قسمت تنوع بسیارزیادی  ایجاد کرده و فضا را لوکس‌تر جلوه می دهد.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

استفاده از کاغذ دیواری بر روی پله‌ها

یکی از گزینه‌های دیگر که می‌توان در انتخاب کاغذ دیواری برای دکوراسیون مدرن از آن بهره برد، استفاده از کاغذ دیواری در دیواره پله‌ها است.که  می‌توان با انتخاب رنگ‌های نزدیک به رنگ چوب در صورتی که پله‌های چوبی داشته باشید حال و هوای پله‌های خانه‌ را عوض کنید و آن را از یکنواختی در بیاورید.

استفاده از کاغذ دیواری با رنگ خنثی در دکوراسیون

گاهی اوقات استفاده از رنگ‌های خنثی در کنار رنگ‌های گرم و پر انرژی گزینه مناسبی است چرا که فضای خانه را کلاسیک کرده و همیشه مد است. در واقع انتخاب رنگ خنثی آرامش بیشتری را به فضای داخلی خانه می دهد و اینکه از قواعد کلی کاغذ دیواری برای دکوراسیون مدرن هم پیروی نمی‌کند.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

استفاده از کاغذ دیواری‌های عمودی و راه راه در دکوراسیون

اگر خانه متراژ کوچکتری داشته و یا سقف آن کوتاه بوده  با استفاد از انواع کاغذ دیواری عمودی و یا طرح‌های راه راه می‌توانید دیوارها را بلندتر و سقف را مرتفع‌تر نشان دهید.

و در صورت کوچک بودن اتاق، استفاده از کاغذ دیواری  با طرح‌ها و راه‌های افقی می‌تواند با ایجاد یک خطای دید فضا را وسیع‌تر و پهن‌تر نشان دهد اما نباید فراموش کرد که سقف در این حالت کوتاه‌تر به نظر خواهد رسید.

اگربه طرح‌های پویا و پر انرژی علاقمندید می‌توانید برای کاغذ دیواری پذیرایی از طرح‌های با خطوط شکسته و تیز هندسی استفاده کنید.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

استفاده از کاغذ دیواری تک رنگ در دکوراسیون داخلی

عمدتا از کاغذ دیواری‌هایی با یک رنگ برای فضای راهروها استفاده می‌شود تا جلوه خاصی را به فضاهایی که این راهروها آنها را به هم مرتبط می‌کنند، بدهد. همچنین جلوه راهروها نیز با استفاده از رنگ‌های تک رنگ در طیف‌های مختلف بسیار جذاب‌تر خواهد بود.

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

جمع بندی مای دکو (دکوراسیون من)
 • استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل، یک روش متداول برای زیباتر کردن فضای داخلی خانه است در انواع و اقسام قابل شستشو و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف متناسب با ذائقه شما
 • کاغذ دیواری گزینه بسیار مناسبی برای آن دسته از افراد است که دیوار خانه آنها آسیب دیده و نمی‌توانند به راحتی آن را ترمیم کنند.
 • یکی از معایب کاغذ دیواری ها در گذشته که موجب می‌شد تا افراد کمتر به سراغ این نوع از پوشش دیوارها بروند آن بود که در صورت کثیفی کاغذ دیواری باید آن را تعویض می‌کردند در حالیکه این روزها اغلب انواع کاغذ دیواری قابل شستشو هستند و در صورت کثیف شدن می‌توان هر قسمتی را که آلوده شده پاک کرد.
 • نقش کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل و محل کار برای ایجاد هماهنگی رنگ‌ها بسیار مهم است .کاغذ دیواری که متناسب با رنگ مبلمان یا رگه‌هایی از رنگ پرده  در ترکیب رنگ خانه تعادل ایجاد کنید.
 • استفاده از کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی کمک می‌کند تا بر خلاف طرح‌های محدودی که با استفاده از رنگ‌ها بر روی دیوار قابل اعمال بود، بتوانیم از بی نهایت رنگ و طرح در دکوراسیون خانه استفاده کنیم که با طیف وسیعی از سلیقه هماهنگ می‌شود.
 • یکی از مهم‌ترین کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل استفاده از آن در دیوارهای اصلی پذیرایی است که نمای کلی خانه را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • انتخاب کاغذ دیواری در دکوراسیون پذیرایی از آن جهت اهمیت دارد که پذیرایی در واقع نخستین و مهم‌ترین قسمتی است که مهمانان در هنگام وارد شدن به خانه با آن روبرو می‌شوند. و باعث جذاب کردن فضای خانه می شوند.
 • یکی از دیوارهایی که برای چسباندن کاغذ دیواری در نظر گرفته می‌شود، دیوار پشت میز تلویزیون است که در انتخاب آن بهتر است از رنگ‌های ساده، مدرن یا سه بعدی استفاده شود.
 • زمانی که در دکوراسیون خانه نقش‌های شلوغ و ریز وجود دارد بهتر است از کاغذ دیواری‌هایی استفاده کنید که طرح‌هایی با مقیاس بزرگتر دارند یا برجسته هستند تا از این طریق با ایجاد یک تضاد در دکوراسیون کلی خانه، به ایجاد تعادل کلی در آن کمک کنید.
 • گاهی اوقات نیاز نیست تمامی دیوارهای سرویس بهداشتی کاشی یا سنگ شود چرا که برخی از انواع کاغذ دیواری‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت و نم دارند و استفاده از کاغذ دیواری در این قسمت از خانه می‌تواند تنوع بسیاری را به وجود بیاورد و این فضا را لوکس‌تر جلوه بدهد.
 • گاهی اوقات استفاده از رنگ‌های خنثی در کنار رنگ‌های گرم و پر انرژی گزینه بدی نیست چرا که فضای خانه شما را کلاسیک می‌کند و هیچ گاه نیز از مد نمی‌افتد.
 • اگر خانه شما متراژ کوچکتری دارد و یا سقف آن کوتاه است با استفاد از انواع کاغذ دیواری عمودی و یا طرح‌های راه راه می‌توانید دیوارها را بلندتر و سقف را مرتفع‌تر نشان دهید.

 

author-avatar

درباره الناز سیدعباسی

کارشناس ارشد معماری و علاقه مند به دکوراسیون و طراحی داخلی هستم . تجربیات آموزشی و طراحانه خودمو با شما در شیراز دکو شاپ به اشتراک میذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *