دکوراسیون داخلی

رنگ شناسی

رنگ شناسی

دنیای اطراف ما شامل دو عنصر فرم (شکل) و رنگ می باشد . تاثیر رنگ در زندگی انسان به قدری تاثیرگذار می باشد که حتی تصور دنیای بدون رنگ غیر ممکن می باشد .رنگ یک پدیده و موهبت شگفت انگیز و شکوهمند جهان هستی بوده  و به زندگی انسان مخصوصا در دکوراسیون داخلی احساس و اشتیاق بخشیده و باید گفت این رنگ است که  به فرم کمال و جان می بخشد .در این مقاله مای دکو قصد دارد اطلاعات کافی در مورد رنگشناسی به شما بدهد، که در نتیجه رنگ ها را به طور صحیح  در طراحی داخلی کنار هم استفاده کرده و نهایتا کار شما بسیار زیباتر، حرفه ای تر و اصولی تر و از نظر هنری صحیح تر شده و حتی به واقعیت نیز نزدیک تر می شود.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

رنگ شناسی و انواع آن

دنیای اطراف  ما شامل دو عنصر فرم (شکل) و رنگ می باشد . تاثیر رنگ در زندگی انسان به قدری تاثیرگذار می باشد که حتی تصور دنیای بدون رنگ غیر ممکن می باشد .

رنگ یک پدیده و موهبت شگفت انگیز و شکوهمند جهان هستی بوده  و به زندگی انسان احساس و اشتیاق بخشیده و باید گفت این رنگ است که  به فرم کمال و جان می بخشد .

فیزیکدانی بنام یونگ – رنگ هایی که در نور وجود دارد  را با هم ترکیب کرده  و در  آخر به نور سفید رسیده است  .یونگ بعد از آزمایشات مختلف به این نتیجه رسید که با ترکیب سه رنگ  آبی – قرمز – سبز می توان به رنگ سفید دست پیدا کرد . و از سوی دیگر با ترکیب سه رنگ آبی و زرد و قرمز، به صورت دو به دو می توان سه رنگ دیگر بدست آورد .

از این رو یونگ به این نتیجه رسید که  3رنگ آبی ،زرد، قرمز :  رنگ های اصلی یا رنگ های اولیه طیف هستند

رنگ شناسی

رنگ شناسی

و  از سوی دیگر با ترکیب سه رنگ آبی و زرد و قرمز، به صورت دو به دو می توان سه رنگ دیگر که آنها را رنگ های درجه دوم یا ثانویه رسید.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

و از سوی دیگر از ترکیب رنگ اصلی با یک رنگ ثانویه ، رنگهای ثالت به وجود می آیند.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

باید دانست که هر جا نور هست رنگ نیز هست. و با وجود نور ،رنگ نمود پیدا خواهد کرد . پس از این رو می توان گفت که : رنگ همان نور و نور نیز همان رنگ می باشد.
می توان گفت که تمام اشیا وقتی در برابر نور قرار می گیرند یک بخش یا تمام آن را منعکس می کنند . این پدیده موجب پیدایش رنگ اجسام شده است .
باید بدانیم که رنگ ها دارای طول موج  می باشند . چشم انسان فقط می تواند طول موج نور بین ۳۸۰ تا ۷۵۰ میلی میکرون را دریافت کند و از این رو رنگ هایی که انسان می تواند  ببیند در محدوده ای از طول موجها قرارمی گیرد.به طور مثال :   رنگ قرمز دارای بلندترین طول موج یعنی حدودا ۷۵۰ نانو متر و  رنگ بنفش دارای کوتاه ترین طول موج با حدود ۳۸۰ نانو متر می باشد.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

رنگ های گرم و سرد

به طور کلی به آن حسی که از دیدن چرخه به وجود می آید  رنگ گرم و سرد گفته می شود .

رنگهای گرم شامل رنگ های قرمز، زرد نارنجی می باشد.
از این رنگ برای دیوار های محیط زندگی و خانه استفاده می کنند یا می توان به عنوان رنگ تاکید کننده و نمایش بیشتر رنگ های خنثی (سفید و مشکی) استفاده کرد.

رنگ های سرد مانند آبی، بنفش و سبز می باشد.
رنگهای سرد یک انتخاب متداول در رنگ آمیزی دیوار محل زندگی و اتاق خوابها،  برای ایجاد احساس آرامش در فضای خانه به دلیل خاصیت کاربردی بودن آنهاست.
از این رنگ ها برای هدایت احساسات و عواطف می توان استفاده کرد.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

رنگ مکمل

هر رنگ، مقابل رنگ مکمل خود قرار گرفته است.
رنگ مکمل، هماهنگ ترین و چشم نوازترین و متعادل ترین و متوازن ترین ترکیب برای رنگ مورد نظر است.
به عنوان مثال :

رنگ مکمل آبی، نارنجی
رنگ مکمل قرمز، سبز،
و رنگ مکمل زرد، بنفشه

می توان گفت که رنگ های مکمل در واقع نوعی تضاد بوده که در هنگام دیدن آنها، هم را طلب کرده و زمانی که کنار هم قرار بگیرند، ابجاد تحرک کرده و هم را کامل میکنند.
هر زمان دو رنگ مکمل، را با یکدیگر ترکیب کنیم ، نتیجه آن “خاکستری”می باشد. چرا که تحرک را از بین برده و رنگ خنثیایجاد می شود. قرارگیری دو رنگ مکمل در کنار یکدیگر، موجب درخشانی و جلوه ی بیشتر یکدیگر می شوند. در طبیعت نیز، شاهد کنار هم قرار گرفتن رنگ های مکمل در کنار یکدیگر هستیم.
به طور مثال: گل سرخ در میان برگهای سبز- یا خالهای زرد بالهای بنفش شاپرک.

رنگ های مکمل را می توان به روشهای مختلف تشخیص داد:
یک روش این است که با مشاهده دایره رنگ ها ،رنگ مکمل را تشخیص دهیم.
روش دیگر زمانی که عکس دایره رنگها در دسترس ما نباشد باید: با توجه به سه رنگ اصلی (ابی، قرمز و زرد) رنگ مکمل هر رنگی ، رنگ یا رنگ های اصلی بکار نرفته در رنگ مورد نظر است. به این معنی که به طور مثال :
رنگ نارنجی از قرمز و زرد تشکیل شده است، پس مکمل آن رنگ آبی می باشد . یا مثلا مکمل رنگ قرمز سبزمی باشد.

پیشنهاد مای دکو در رابطه با بکارگیری رنگهای مکمل در طراحی دکوراسیون داخلی است.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

رنگهای کروماتیک

بین رنگهای قرمز ، زرد ، آبی ، سبز و … از یک طرف و رنگ سفید ، سیاه و خاکستری از طرفی دیگرتفاوتی است و  به رنگهایی که در طیف رنگی باشند ، کروماتیک می گویند. رنگهای کروماتیک بسیار زیاد بوده و مهمترین آن ها، رنگهای اصلی ( زرد ، قرمز و آبی )است .

رنگ شناسی

رنگ شناسی

رنگهای اکروماتیک

کیفیتی که در اکثر رنگها وجود داشته، در رنگ سفید، سیاه و خاکستری وجود نداشته است. به این سه رنگ که فاقد رنگ بوده ، رنگ اکروماتیک میگویند. رنگ سفید در واقع رنگ نبوده، بلکه عدم وجود رنگ می باشد.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

چند اصطلاح تخصصی دیگر در رابطه با مبحث رنگ

Value: ولیو یا ارزش نشان دهنده ی خلوص رنگ . هر چقدر از رنگ هایی مانند “سفید، سیاه، خاکستری” یعنی رنگهای آکروماتیک در رنگ استفاده شود ، ارزش رنگ کم خواهد می شود. رنگهای پایه بیشترین ولیو را دارا هستند.

Shade : با استفاده از رنگ مشکی یا خاکستری تیره برای کم کردن ارزش و تیره کردن یک رنگ خالص به رنگ جدید ” شِید” یا سایه ایجاد می شود.
Tint: با استفاده از رنگ سفید یا خاکستری روشن برای کم کردن ارزش و روشن کردن یک رنگ ، به رنگ جدید ” تینت ” یا ته رنگ ایجاد می شود.

Tone or Intensity :  به معنای درخشش رنگ بوده و هرچه ارزش یا خلوص یک رنگ کم شود درخشش آن نیز کمتر خواهد بود و اگر آن را  با رنگ های اکروماتیک و رنگ مکملش ترکیب کنیم، درخشندگی خود را از دست می دهد.

Contrast : کنتراست به معنای “تفاوت ” در رنگ هاست و “تضاد” که گاهی به معنای اشتباهی بیش نیست! در واقع تضاد نوعی از کنتراست می باشد.

تاثیرات رنگها از نظر روانشناسی

با اینکه اثر هر رنگ تا حدودی ذهنی می باشد و در افراد مختلف متفاوت است ولی بعضی از تاثیرات رنگ ها دارای معنی یگانه ای در سرتاسر جهان می باشد.
رنگ هایی که در طیف رنگی در ناحیه قرمز هستند به عنوان رنگهای گرم ،که دامنه ی آنها  از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیرمی باشد. رنگهایی که در طیف رنگی در ناحیه آبی هستند، رنگهای سرد و شامل آبی، ارغوانی و سبز می باشند. این رنگها معمولاً آرامش بخش می باشند. ولی گاهی اوقات نیز ممکن است احساس غمگین را در ذهن به وجود بیاورند.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

روانشناسی رنگ یک روش درمان

در بعضی از فرهنگهای قدیمی، از جمله در مصرو چین، از رنگها برای درمان استفاده می شده است . به این کار گاهی اوقات نور درمانی یا رنگ شناسی نیز می گویند. البته هنوز هم این روش  به عنوان روش درمان مورد استفاده قرار میگیرد.
از رنگ قرمز برای تحریک و ذهن و افزایش تمرکز و از رنگ زرد برای تحریک اعصاب و از رنگ نارنجی برای بالا بردن سطح انرژی و از رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار و از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتی های پوستی استفاده می شوند.

اکثر روانشناسان به رنگ درمانی به دیده شک و تردید نگاه می کنند و گفته می شود که یک اغراق در رابطه با  تاثیر احتمالی رنگها شده است اینکه معانی هر رنگ در فرهنگ مختلف، متفاوت است. پژوهش های انجام شده نشان می دهند که در بسیاری از مواقع، تاثیر رنگ در تغییر حالت افراد، تاثیرات زودگذر و موقت دارد.
به عنوان مثال،رنگ آبی در طراحی دکوراسیون داخلی که افراد در اتاق آبی،در ابتدا احساس آرامش می کنند ولی این اثر پس از آن که آنها آرامششان را بازیافتند، به تدریج کاهش می یابد.

رنگ شناسی

رنگ شناسی

روانشناسی رنگ گرم و سرد

رنگ گرم القا کننده ی  شادابی و راحتی بوده. رنگ گرم باعث می شود که در  دکوراسیون داخلی فضا کوچکتر به نظر برسد، زیرا تن رنگ گرم باعث ایجاد حس راحتی در افراد شده و باعث فعال شدن عکس العمل مغز  و احساس هیجان، عشق و در گاهی اوقات عصبانیت را  می شوند. استفاده از رنگ گرم در فضای خیلی بزرگ باعث ابهت فضا شده و با رنگ خنثی نیز تطابق داشته است.

رنگ  سرد، جهت آرامش و تسکین بوده و تا حدی منحصر به فرد می باشد و در دکوراسیون داخلی باعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضای موجود می شود .

ایراد رنگ سرد در چرخه ی رنگ این است که فضا را سرد تر از آنچه هست نمایش داده و باید با فضای آزاد منطبق شوند.

رنگ سرد باعث ایجاد اثرات غیر فعال در مغز شده که باعث ایجاد احساس رضایت، آرامش و عدم فعالیت می شوند.

 

author-avatar

درباره الناز سیدعباسی

کارشناس ارشد معماری و علاقه مند به دکوراسیون و طراحی داخلی هستم . تجربیات آموزشی و طراحانه خودمو با شما در شیراز دکو شاپ به اشتراک میذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *