دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

داشتن اطلاعات کافی در مورد تاثیر هر رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی ، در نتیجه اگر رنگ ها را به طور صحیح  در طراحی داخلی کنار هم استفاده کرده و نهایتا کار شما بسیار زیباتر، حرفه ای تر و اصولی تر و از نظر هنری و حتی روانشناسی صحیح تر شده و حتی به واقعیت نیز نزدیک تر خواهد شد.در این مقاله مای دکو قصد دارد شما را با تاثیر رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی آشنا کند.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ سفید در طراحی دکوراسیون داخلی

از اثرات روانی رنگ سفید برای ایجاد یک نگاه تازه و تمیز در منزل می توان استفاده کرد. مردم در کنار رنگ سفید رنگهای مختلف زیادی را دوست دارند.  سفید برای ایجاد ظاهری سبک، آرام و خالص به کار می رود.

اگر رنگ سفید در یک اتاق بر روی دیوارها، مبلمان یا کف اتاق استفاده شود ممکن است به شما این احساس را بدهد که بیشتر از آن چیزی که هست می تواند طراوت تازه ای را ببخشد.

در اتاق خواب می توانید از رنگ سفید در کنار رنگهای خنثی مانند رنگهای سیاه،قهوه ای و خاکستری که با سفید تناسب دارند استفاده کنیم.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ خاکستری در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ خاکستری، تشریفاتی را به نمایش می گذارد که ظرافت لطیف بدون محافظه کاری دارد.اثر رنگ خاکستری بسیار بستگی به سایه رنگی دارد. اثر رنگ خاکستری بسیار بستگی به سایه رنگی دارد که از آن استفاده می کنید.

به عنوان مثال: اگر خاکستری یک ته رنگ زرد داشته باشد، به خصوص اگر شما چیزهایی در اتاق در رنگهای مختلف قهوه ای داشته باشید، زیبا است.

اما یک سایه زیبا از خاکستری، در ترکیب با یک رنگ سفید روشن،می تواند ظاهر تمیز و تازه ای را ایجاد کند.

اگر منطق خاکستری، در ترکیب با یک رنگ سفید روشن، می تواند ظاهر تمیز و تازه ای را ایجاد کند. اگر مناطق خاکستری زیادی دارید، غالب خواهند شد و محیطی خسته کننده ایجاد خواهند کرد.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی

از اثرات روانی رنگ سبز ایجاد فضای آرام و آرامش بخش در خانه است. اثرات روانی رنگ سبز رنگی شبیه به رنگ آبی است، سبز به عنوان آرامش و شفافیت است.سبز برای چشم و طبیعت چیزهای زیادی به ما می دهد. بهترین راه برای استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی ترکیب چندین رنگ، یا سبز ترکیبی و با رنگهای دیگر است.

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی پیشنهاد میشود که در ترکیب با بنفش و نقره‌ای به کار برده شود. رنگ سبز به دلیل خنثی بودنش برای طراحی داخلی  بسیار فوق‌العاده می باشد. رنگ سبز به علت ویژگی آرامش بخشش، برای اتاق خواب و سرویس‌های بهداشتی گزینه بسیار مناسبی می باشد. سبز در کنار طیف بنفش و نقره‌ای ، زیباتربه نظر می رسد. رنگ سبز به علت عدم انعکاس رنگ پوست ، در سالن‌های پوست و زیبایی و حتی بوتیک‌ها و فروشگاه‌های لباس بهتر است که  بکار برده نشود.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ آبی در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ آبی مناسب برای قسمت‌های پذیرش می باشد و محیط را به یک محیطی اداری و متعادل تبدیل می کند.

آبی به تنهایی به صورت طیف‌ها و سایه‌های مختلف ، محیطی زیبا، آرام، ایده‌آل و آسمانی را ایجادکرده که برای اتاق‌خواب و سرویس‌های بهداشتی مناسب می باشد. با رنگ آبی می توان یک دید سرد و شفاف ایجاد کرد.

رنگ آبی برای کاهش فشار خون و ضربان قلب است. از آن برای طراحی فضای داخلی برای بزرگ کردن اتاق با سایه بسیار روشن آبی استفاده کنید.شما می توانید از آبی برای خنک کردن یک اتاق با نور خورشید و گرمای زیاد، استفاده کنید.در بخش دنیای مد نیز می توان از آن استفاده کرد.استفاده کردن رنگ آبی در آشپزخانه و مبلمان و ظروف ،   اشتها را کم کرده و شما می توانید به راحتی وزن کم کنید.  در طراحی داخلی می توان با رنگ آبی برای ایجاد فضای کار و مدیتیشن استفاده کرد.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ زرد در طراحی دکوراسیون داخلی

از اثرات رنگ زرد برای دادن جوی روشن و خوش بینانه برای منزل خود استفاده کنید. اثرات رنگ زرد با تفاوت های جزیی آن فرق می کند. یک زرد کم رنگ که بر روی دیوارها یا سقف اعمال می شود، در حالی که ممکن است پس از مدتی، یک رنگ تیره تر شود. اگر نمی خواهید از آن بر روی دیوارها استفاده کنید، می توانید به روش های دیگری از آن استفاده کنید. برای مثال، زرد برای چیزهای ایستاده عالی است. شما می توانید از مقادیر کم از لوازم زرد، گل و یا عکس استفاده کنید. رنگ زرد پیشنهاد می شود که در ترکیب با رنگ‌های دیگر به کار برود چرا که کاربرد آن به تنهایی باعث ایجاد خشونت می شود . رنگ زرد القا کننده، گرم و آفتابی، درخشان، مثبت، گیرا، شادی‌آور، امیدوارکننده، اشتهاآور، الهام‌بخش و نشانه خوش آمد گویی می باشد. استفاده از رنگ زرد ملایم ،مثلا طلایی در اتاق ناهارخوری باعث تحریک اشتها پیشنهاد می شود . رنگ کرم نباتی، شاد و متناسب با روحیات بچه ها و نوجوانان می باشد. رنگ زرد باعث تقویت حافظه میشود و به مطالعه نیز کمک می کند. رنگ زرد مناسب برای استفاده در مغازه های کوچک می باشد.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ قرمز در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ قرمز نشانه سرور و شادی، شانس، لوکس و جدید بودن، عشق و علاقه می باشد . قرمز رنگ پرهیجانی بوده و در کشورهای آسیایی یک رنگ بسیار مهم و معمولی بشمار می آید. البته رنگ قرمز اغلب نشانه تهدید است و ضربان قلب و خون را افزایش دهد، اما با سایه گرم تر می توانید احساس خوبی داشته باشید.  پیشنهاد می شود که رنگ قرمز به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار ببریم.  در دکوراسیون منزل نیز بهتر است از رنگ قرمز در جاهای خاص مورد علاقه استفاده کنیم، تا آن بخش بیشتر در معرض توجه قرار بگیرد. استفاده از قرمز در اطراف شومینه ، حتی اگر خاموش باشد، نشانگر وجود گرما می باشد . رنگ قرمز القا کننده  محیط بسته‌تر و حس صمیمیت می‌شود . قرمز رنگ مناسبی برای اتاق خواب نمی باشد، چرا که مقدار تنفس را زیاد و خواب و آرامش را کم می کند. در مکانهای تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در یک فضای کاملا سفید همراه با آویزهای قرمز به حدی جاذب است که هر کس را وادار به نشستن به روی آن مبلمان می کند . می توان از رنگ قرمز در سالنهای آرایش و اتاق پرو استفاده کنیم از قرمز برای ایجاد یک جهت تشدید شده و جذاب برای اتاق خود استفاده کنید. اتاقی با رنگ قرمز زیاد می تواند سطح اشتیاق را افزایش دهد. رنگهایی مثل نارنجی، قرمز برای افزایش اشتها و در نتیجه در آشپزخانه ها استفاده می شود.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ قهوه‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی

قهو‌ه‌ای همیشه مد می باشد . به همبن دلیل در دکوراسیون داخلی بسیار از آن استفاده می کنیم. نمود این رنگ کاملا ارتباط مستقیم با هماهنگی آن با سایر وسایل داشته. رنگ قهوه ای همراه با صورتی چرک یا زرد و سفید ، بکار رود در هر شرایط ظاهر متفاوتی پیدا خواهد کرد . قهوه‌ای در ترکیب با این رنگ‌ها القا کننده سرگرمی و پایداری می باشد.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ مشکی در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ مشکی را به علت خنثی‌بودن با هر رنگی که استفاده می کنیم  ، می توان گفت مشکی تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. مشکی رنگ فوق‌العاده‌ای برای طراحان داخلی به حساب می آید. در صورتی که در ترکیب با رنگ قرمز به آن لاک الکل بزنند جلوه ویژه ای به محیط خواهد داد. اگر بخواهید میزان توجه به چیزی را کاهش دهید، می توانید به آن مشکی مات اضافه کنید. مشکی با رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای، مسی و برنجی جلوه‌ای بی نظیر دارد. از رنگ مشکی  اغلب در نازک‌کاری‌ها برای ایجاد ظرافت استفاده می شود. یک نیمکت که رویه آن از سنگ گرانیت مشکی باشد، می تواند ظاهر زیبایی به آشپزخانه بدهد. می توان گفت مشکی رنگ خوبی برای کفپوش بوده.به طوری که از رنگ سیاه و سفید ، به صورت کاشی یا موزاییک به صورت یک در میان در کف سرویس‌های بهداشتی استفاده می کنند، چرا که با کنتراست یا تضادی که ایجاد می‌کنند فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.استفاده از رنگ مشکی به تنهایی برای رنگ‌ دیوار مناسب نمی باشد ، چرا که محیط را بسته و ترسناک میکند. از این رنگ معمولا در چراغ‌ها و دستگیره‌های درب  به عنوان یک رنگ خنثی که اشیاء و طرح‌های اطراف خود را به خوبی نشان می‌دهد، استفاده می کنند.

از اثرات روانی رنگ سیاه برای ایجاد یک وجه زیبا و پررنگ برای منزل خود استفاده کنید. اگر به شیوه ای هوشمندانه از آن استفاده کنید،رنگ سیاه، جوی ظریف و پیچیده به طراحی داخلی می دهد. اگر رنگ پس زمینه روشن یا خنثی باشد، هر چیزی که سیاه است، خاموش خواهد شد.

رنگ سیاه برای بیرون آوردن چیزهای خاصی در یک اتاق ایده آل است. اغلب افراد رنگ سیاه را با مرگ، سوگواری،بیوگی و عموما با موقعیت های رسمی و جدی مرتبط می دانند. در نتیجه زیاد از سیاه استفاده نکنید، فقط برای برجسته کردن چیزهایی مانند قاب های عکس، جداول کوچک و غیره استفاده کنید.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ نارنجی در طراحی دکوراسیون داخلی

رنگ نارنجی به عنوان یک رنگ گرم و شاد یک رنگ مناسب برای منزل افراد مسن و موسسات نگه‌داری از سالمندان می باشد . خاصیت ضد افسردگی این رنگ موجب کاهش کج‌خلقی و زود‌رنجی در افراد شده و رنگ مناسبی برای مکانهایی می باشد که افراد زیادی حضور دارند ،چرا که  تحریک‌پذیری، زودرنجی، کج‌خلقی و خصومت بین افراد را کاهش داده و در بهبود رفتارهای اجتماعی بسیار موثر می باشد. نارنجی برای تشدید سایر رنگ‌ها بسیار رنگ مناسبی می باشد. پیشنهاد می شود که در یک دکوراسیون یکنواخت ،با استفاده از چند کوسن نارنجی کم‌رنگ ، یا چند گل نارنجی در جاهای مختلف فضا را روشن کرده و روحی تازه به آن ببخشیم .

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ بنفش در طراحی دکوراسیون داخلی

علاوه بر اینکه ، رنگ بنفش یک رنگ باشکوهی می باشد ، اما در دکوراسیون داخلی کم مورد استفاده قرار گرفته و عموما به شکل کم‌ رنگ یا یاسی به کار رفته است. رنگ بنفش به خاطر ملایم بودن و آرامش‌بخشی ، مناسب برای اتاق خواب دخترها می باشد. بنفش رنگ خلاقی بوده ومناسب استفاده در محیط‌های کار و آموزش می باشد. اگر در کنار زرد قرار بگیرد، جلوه خاصی پیدا کرده و القا کننده حس قوی‌ای می باشد. استفاده از این رنگ به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوری تاثیری قابل توجه خواهد داشت.

از اثرات روان شناختی رنگ بنفش برای ایجاد یک محیط لوکس و گران قیمت برای منزل تان استفاده کنید، اگر در رنگ بنفش رنگ آبی بیشتر دیده شود می تواند آرامش بخش باشد و فضای ما به یک فضای مرموز تبدیل شود. و سایه قرمز توجه بیشتری را به خود جلب می کند و بر اتاق مسلط می شود. رنگ بنفش نماد طولانی سلطنت و قدرت است.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

 

تاثیر رنگ صورتی در طراحی دکوراسیون داخلی

برای تاثیر بیشتر رنگ صورتی بهتر است به همراه رنگ قهوه‌ای شکلاتیاستفاده شود. این رنگ بسیار نرم و لطیف می باشد. کم‌رنگ آن ظریف، ملایم و آرام‌بخش بوده و رنگ تند آن موجب انگیختگی احساسات بوده. صورتی معمولا رنگ مورد علاقه دختربچه‌هاست. چرا که می توان گفت از احساس خوبی دارند و القا کننده حس صمیمیت را در آن‌ها می شود. به همین دلیل ، بیشتر در اتاق خواب دخترها استفاده می‌شود و البته برای اتاق میهمان نیز مناسب می باشد.

شما می توانید از رنگ صورتی برای ایجاد جوی تازه و زیبا در خانه استفاده کنید. در بیشتر کشورها، رنگ صورتی رنگی به عنوان رنگ زنانه دیده می شود و اغلب مرتبط با همه چیز مربوط به دختران است.

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی

author-avatar

درباره الناز سیدعباسی

کارشناس ارشد معماری و علاقه مند به دکوراسیون و طراحی داخلی هستم . تجربیات آموزشی و طراحانه خودمو با شما در شیراز دکو شاپ به اشتراک میذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *