دکوراسیون داخلی, فنگ شویی

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

آینه یکی از متریال های جذاب در طراحی دکوراسیون داخلی در هر فضایی می باشد . کاربرد آینه محدود به فضاهای زندگی مثل آپارتمان یا ویلا و سوییت های قابل سکونت نمی باشد و در همه فضاها مثل دفاتر کار ، فروشگاه یا حتی یک رستوران و کافی شاپ یک عنصر دکوری بسیار جذاب می باشد . آینه علاوه بر حس شفافیت و ارتباط کاربر ، نقش مهمی در افزایش وسعت و بزرگتر شدن بصری فضاهای داخلی دارد .

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی امروزی و معاصر نسبت به گذشته در ابعاد بزرگتر و جسورانه تری نسبت به گذشته استفاده می شود و در بسیاری از پروژه های دکوراسیون داخلی آینه عنصری برای تزیین ساده یا پیچیده و با جزییات زیاد می باشد .

در این مقاله در مای دکو MyDeco در خصوص استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی به عنصری دکوراتیو یا عنصری کاربردی در دکوراسیون داخلی در فضاهای مسکونی صحبت می کنیم و در مقاله های آمورشی بعدی در خصوص کاربرد آینه در فضاهای اداری ، تجاری ، بهداشتی یا پزشکی بیشتر صحبت می کنیم .

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

کاربرد آینه در فضاهای داخلی
 1. آینه با کاربرد اصلی – خودمان در آینه ببینیم .
 2. آینه ابزاری برای بزرگتر نشان دادن فضا
 3. آینه ابزاری برای تزیین و عنصری دکوری

قبل از بررسی کاربرد آینه در فضاهای مسکونی مثل ورودی ، اتاق خواب ، نشیمن و ناهارخوری ، اتاق کودک ، سرویس و حمام ذکر یک نکته از گذشته جالب است . آینه در تمامی فرهنگ های با سابقه نظیر فرهنگ باستانی ایران زمین یا فرهنگ چین باستان که امروز به عنوان دانش فنگ شویی Feng Shui از آن نام می بریم وسیله ای با کاربرد محدود بوده و سعی می کردند در ابعاد کوچک و محدود و تنها در زمان نیاز از آن استفاده کنند . البته امروز مشاوران فنگ شویی نیز جسورانه به استفاده از آینه روی آورده اند و در طراحی دکوراسیون به شیوه فنگ شویی از آینه به عنوان عنصری کاربردی نام می برند .

شاید خاطرتان باشد که در بیشتر خانه پدر بزرگ ، مادریزرگ ها تنها یک آینه روی طاقچه بود که غالبا یک پارچه تور یا حریر ساده هم روی آن بود و سایر آینه های خانه کوچک و کمد یا کشو نگهداری می شود . همین موضوع در دانش فنگ شویی Feng Shui نیز وجود داشته و برای استفاده از آینه در تحلیل فنگ شویی با احتیاط عمل می کنند .

اما امروزه جسارت طراحانه در مشاوره دکوراسیون داخلی از احتیاط گذشته فاصله گرفته و اینه در ابعادی در حد یک دیوار یکپارچه استفاده می شود . من معمولا در آموزش طراحی دکوراسیون داخلی به دانشجویان خودم توصیه می کنم خصوصا در فضاهای آپارتمانی کوچک امروزی استفاده از آینه را به عنوان ابزاری برای افزایش وسعت و بزرگتر نشان دادن فضا فراموش نکنند و مکانی کوچک یا بزرگ برای استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی داشته باشند .

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

آینه ابزاری برای بزرگتر نشان دادن فضا

خانه ، آپارتمان ، سوییت یا حتی ویلاهای امروزی محدود و کوچک شده اند . همه این کوچک شدنها طراحان را مشتاق به استفاده از راهکارهایی برای افزایش وسعت بصری و بزرگتر نشان دادن فضاها می کند . استفاده از ترکیب رنگهای روشن و تیره یا استفاده از شیشه یا استفاده از آینه همگی برای بزرگتر نشان دادن فضاها مفید در طراحی فضاهای داخلی مفید و کاربردی هستند .

یک نکته مهم در انتخاب مکان آینه بررسی تصاویری است که در آینه منعکس می شوند .

قطعا آینه باید زیبایی را درخود منعکس کند .

پس به عنوان یک طراح یا یک کاربر فضا خیلی جدی به مکان آینه و آن چیزی از دکور ، تزئینات ، مبلمان ، رنگ و کاغذ دیواری و نورپردازی که در آینه خواهید دید دقت کنید .

به نظر من چند نقطه برای نصب آینه در روی دیوارها مناسب است .

 1. بالای شومینه
 2. پشت میز ناهار خوری
 3. بالای مبلمان
 4. دیوار مجاور ورودی
آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

آینه ابزاری برای تزیین و عنصری دکوری

آینه کاری یا تزیینات آینه ای در ایران و جهان محبوبیت زیادی داشته و دارد . از فضاهای لوکس و کلاسیک تا فضاهای مذهبی یا فضاهای سنتی از آینه های ریز و درشت در آینه کاری دکوراسیون داخلی استفاده میشود .

امروز هم استفاده از آینه هنوز به عنوان ابزاری برای دکور و تزیینات فارغ از کاربرد اصلی یا بزرگتر شدن محیط حتی در رنگهایی مثل برنزی ، مسی ، سبز و سایر رنگهایی که کارخانه ها تولید می کنند محبوب است .

آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

در مورد آینه در دکوراسیون داخلی صحبت بسیار زیاد و حذاب است . اما اینجا چند سوال همیشه در خصوص استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی از ما به عنوان طراح و مشاور فضاهای داخلی پرسیده میشود .

 1. آیا استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی اصول خاصی دارد ؟
 2. چرا آینه در دانش فنگ شویی محدود و با احتیاط استفاده می شود ؟
 3. برای نصب آینه در اتاق های خواب اصول خاصی وجود دارد ؟
 4. آیا آینه را می توان روبروی درب ورودی نصب کرد ؟
 5. چرا در برخی پروژه ها از آینه روی درب اتاق یا درب سرویس و حمام استفاده می کنند ؟
 6. آیا خرید آینه نکته خاصی دارد و باید به چه نکاتی دقت کرد ؟

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “آینه در طراحی دکوراسیون داخلی

 1. در این مقاله اشاره ای کوتاه به دانش ” فنگ شویی ” Feng Shui در دکوراسیون داخلی شد که برای کسب اطلاعات بیشتر مقالات مرتبط به دانش فنگ شویی در دکوراسیون داخلی یا پست های اینستاگرام مای دکو در خصوص فنگ شویی را دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *