دکوراسیون داخلی

کاغذ دیواری و انواع آن

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری از جنس کاغذ و یکی از زیباترین و بهترین متریالها جهت پوشش دیوار در طراحی دکوراسیون داخلی است. روش قدیمی روکش کردن دیوار ها به وسیله گچ،  امروزه دیگر طرفدار زیادی ندارد،  هرچند گچ کاری به عنوان یک مهم در روکش دیوار حساب میشود ولی در صورت تمایل به خرج هزینه ی بیشتری میتوان جایگزین بهتری مانند کاغذ دیواری بجای گچ به کار برد. در مقاله مای دکو قصد داریم شما را با انواع آن آشنا کنیم.

کاغذ دیواری

همانطور که از اسم آن معلوم است، کاغذ دیواری از جنس کاغذ و یکی از زیباترین و بهترین متریالها جهت پوشش دیوار است. کاغذ دیواری در طرح ها و مدل های متنوعی طراحی و ساخته میشود و در چهار نوع چاپ مسطح، کلیشه ای ، سیلک اسکرین و چاپ دورانی تولید میشود. و به صورت رولی و یا متری است که با استفاده از چسب مخصوص می توان آنرا به دیوار چسباند.باید در نصب کاغذ دیواری دقت کرد زیرا در صورت نصب غیر اصولی کاغذ دیواری ممکن است اگر در زیر آن هوا باقی بماند ظاهر زیبایی پیدا نخواهد کرد و همین امر موجب میشود پس از مدتی کاغذ دیواری از بستر خود جدا شده و به دلیل اینکه با چسب به گچ دیوار چسبیده بخشی از گچکاری خانه را نیز با خود تخریب کند. پس باید نصب کاغذ دیواری را به افراد حرفه ای بسپارید

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

انواع کاغذ دیواری

در سال ۱۷۸۵ کریستوفر فیلیپ اوبرکمپ اولین ماشین چاپ رنگی برای شیت و کاغذ را اختراع کرد.  بعد از آن، صنعت انواع کاغذ دیواری تکامل و توسعه یافته و به عنوان یکی از ضلع‌های طراحی دکوراسیون داخلی شناخته شد.

امروزه انواع کاغذ دیواری از نظر طرح، نوع و حالت در دسترس عموم قرار دارد. که هر کدام یک ویژگی خاصی را دارند. کاغذ دیواری‌ها انواع مختلفی دارند و انتخاب آن‌ها بر اساس فضا و نیازی که محیط دارد می‌تواند متفاوت باشد(در کل کاغذ دیواری یا به صورت طرح تکراری است یا بصورت پوستر (فقط یک عکس))

انواع کاغذ دیواری به شرح زیر با متریال مختلف در بازار موجود است
کاغذ دیواری کاغذی(کاغذ دیواری‌های سنتی )
Lining Paper
کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل
کاغذ دیواری برجسته
کاغذ دیواری  مدرن و کلاسیک
کاغذ دیواری سه بعدی
کاغذ دیواری‌های فایبرگلاس
کاغذ دیواری پوستری
کاغذ دیواری نانوون
کاغذ دیواری نانو

در این مقاله جهت سفارش راحتتر از فروشگاه دکوراسیون من  ، شما با انواع کاغذ دیواری ها آشنا می شوید.

کاغذ دیواری‌های کاغذی

اولین نوع کاغذ دیواری‌ که جنسی مشابه کاغذ دارد. نصب آن با استفاده از چسب چوب یا چسب کاغذ انجام می‌شود و دوامی در حدود دو تا سه سال دارد. این نوع کاغذ دیواری قابل شست‌وشو نمی باشد و در اثرمواد شیمیایی نیزآسیب می بیند. همچنین به سادگی پاره می‌شود و برای اتاق کودک مناسب نیست.قدیمی‌ترین نوع کاغذ دیواری هستند و قیمت آن به نسبت پایین‌تر است، اما به همان نسبت نیاز به نگه‌داری و مراقبت بیشتری دارد

کاغذ دیواری‌های سنتی

یکی از معروف‌ترین نوع کاغذهای دیواری کاغذی است. این مدل  یک لایه یا دولایه می باشد.  مهمترین جزء تشکیل دهنده آن  سلولز است. این کاغذ دیواری‌ها با محیط زیست سازگار بوده و به طور کلی به کاغذ دیواری اتاق خواب و کاغذ دیواری پذیرایی معروف هستند. کاغذ دیواری‌های سنتی بسیار مقرون بصرفه و در دسترس بوده اما یکی از ویژگی‌های بد آن زمانی نمود پیدا می‌کند که در معرض نور آفتاب قرار گرفته و باعث از بین رفتن رنگ کاغذ دیواری شود.  از طرف دیگر کاغذ دیواری‌های سنتی قابل شستشو نیستند. بعضی از این نوع کاغذ دیواری‌ها در مقابل رطوبت مقاومت لازم را نداشته، در نتیجه این امکان وجود دارد که هنگام نصب برای رنگ کاغذ دیواری‌های سنتی مشکلی ایجاد شود.

Lining Paper

این مدل جنبه دکوری نداشته و روی آن چاپ رنگی ندارد. از Lining Paper زمانی استفاده می‌شود که نیاز به سطحی آماده و صاف جهت رنگ و کاغذ دیواری است. این مدل برای سقف نیز مورد استفاده است. کاربرد اصلی Lining Paper بیشتر برای آماده سازی سطح دیوار جهت کارهای بعدی است.

کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل

کاغذ دیواری‌های PVC که با روکش وینیل پوشانده می‌شوند، بسیار مقاوم و قابل شست‌وشو و یک انتخاب مناسب برای منزل شما .این نوع از کاغذ دیواری‌ها با ابعاد ۵ متر و ۱۶ متر در بازار موجود می باشد. قابل شست‌وشو بودن این نوع از کاغذ دیواری به علت جنس PVC و استفاده از یک لایه وینیل در پوشش سطح آن است. همین امر باعث شده تا دوام کاغذ دیواری‌های PVC بالاتر از باقی کاغذ دیواری‌ها باشد.قیمت کاغذ دیواری PVC به نسبت کاغذ دیواری‌های کاغذی بسیار بیشتر است. اما به همان میزان نیز از دوام بالایی برخوردار هستند. امکان شست‌وشوی آن‌ها باعث شده تا چند سال نیازی به تعویض نداشته باشند و تنها با پرداخت یک بار هزینه نصب تا حداقل ۵ سال نیازی به تعمیر و تعویض پیدا نکنند.

کاغذ دیواری با روکش وینیل

از بهترین و محبوبترین نوع کاغذ دیواری.علاوه بر منازل قابلیت به کارگیری در محیط های اداری و تجاری را نیز دارد. قابل شستشو بوده و با آب یا موارد شوینده میتوان آلودگی سطح آنرا برطرف نمود.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری وینیل فابریک بک

یکی از مقاوم ترین نوع کاغذ دیواری  که برای هر فضایی مانند هتل، منزل، ادارات میتوان استفاده نمود .کاغذ دیواری وینیل فابریک بک به دلیل مقاومت برای معابر پر رفت و آمد و همچنین اتاق کودکان بسیار مناسب میباشد. حتی میتوان در آشپزخانه و یا حمام استفاده کرد. این کاغذ دیواری قابلیت برداشته شدن از روی دیوار و شستشو دارد.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری برجسته

کاغذ دیواری‌های برجسته با جنس PVC و الیاف مصنوعی تولید می‌شوند.

عمده این نوع از کاغذ دیواری‌ها دست‌ساز هستند و به همین علت قیمت بالاتری داشته . در بعضی از انواع کاغذ دیواری‌های برجسته، از چاپ‌های طلاکوب نیز استفاده می‌شود و بسته به نوع آن قیمت‌های متفاوتی دارد.

دارای طرح های برجسته بر روی خود میباشد. کاغذ دیواری برجسته علاوه بر زیبایی قابلیت بسیار خوبی را برای پوشش قسمت های ترک خورده دیوار ایجاد میکند. متریال مورد استفاده در ساخت این کاغذ دیواری برجسته از مخمل، چرم و ابریشم میباشد. بیشتر کاغذ دیواری‌های برجسته نیز مانند باقی کاغذ دیواری‌ها قابل شست‌وشو هستند

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری مدرن  و کلاسیک

متریالی مانند سایر کاغذ دیواری ها در طراحی دکوراسیون داخلی داشته و تنها تفاوت آن در طرح های به کار رفته در آن میباشد. که کاغذ دیواری مدرن از طرح های مدرن و به روز ولی کاغذ دیواری کلاسیک از طرح های قدیمی و نوستالژیک.

کاغذ دیواری مدرن
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری کلاسیک
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری های سه بعدی

این نوع از کاغذ دیواری دارای عکس و یا منظره های سه بعدی است .. کاغذ دیواری سه بعدی را فقط می توان در یک قسمت از دیوار نصب کرد .متریال استفاده شده در کاغذ دیواری 3 بعدی  تفاوت چندانی  با سایر کاغذ دیواری ها ندارد.

برای فضاهای بسیار کوچک توصیه نمی‌شود زیرا در این نوع از کاغذ دیواری‌ها با استفاده از سایه روشن‌هایی که به طرح زمینه داده می‌شود، از دور کاغذ دیواری برجسته به نظر می‌رسد. اما وقتی به آن‌ها نزدیک شوید خواهید دید که خطای دید است.انواع کاغذ دیواری‌های سه بعدی با طرح سنگ، آجر و تکه‌های چوب در بازار موجود است . می‌توان از آن‌ها برای پوشش بخشی از دیوار استفاده کرد. به طور مثال انتخاب این نوع برای دیوارهای اطراف شومینه و دیوارهایی که پنجره‌های بزرگ دارند، انتخاب بسیار زیبایی هستند.

قیمت آنها همانند کاغذ دیواری‌های PVC  بوده و این نوع همانند کاغذ دیواری‌های PVC قابل شست‌وشو هستند و طرح‌های متنوع آن می‌تواند بر قیمت کاغذ دیواری تاثیر بگذارد.دوام و عمر این نوع از کاغذ دیواری‌ها نیز همانند کاغذ دیواری‌های PVC است و تا سالیان زیادی قابل استفاده هستند. ترکیب آن‌ها با انواع کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل یک دکور مدرن و زیبا را خلق می‌کند.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری‌های فایبرگلاس

این کاغذ دیواری‌ها از رشته های بافته شده فایبر ساخته شده اند.  از پیوسته شدن این رشته‌ها شکل اصلی کاغذ دیواری‌های فایبرگلاس ساخته می‌شود.  این نوع کاغذ دیواری بسیار مقاوم بوده و باعث مقاومت روی هر دیوار یا سقفی می‌شود. به دلیل وجود  مواد غیرسمی نظیر کوارتز، جوش شیرین، آهک و دولومیت در کاغذ دیواری های فایبر گلاس  باعث سازگار شدن زیاد آنها با طبیعت شده است. این کاغذ دیواری در مقابل آتش مقاوم بوده و حتی می‌توان روی آن‌ها رنگ‌آمیزی خانه را انجام داد. اگر دیوار خانه شما ترک یا خوردگی داشته باشد، این کاغذ دیواری‌ برای پوشش روی آن بسیار مناسب است. فایبر گلاس وزن کم داشته و جزو مصالح بسیار مقاوم است.

کاغذ دیواری پوستری

همانگونه که از اسم آن معلوم است، از چسباندن طرحی به روی دیوار کاغذ دیواری پوستری شکل می‌گیرد. اما ساز و کار کاغذ دیواری پوستری به این گونه می باشد که ابتدا محلی که تصمیم دارید پوستر روی آن قرار بگیرد را مشخص کرده سپس ابعاد محلی که قرار است پوستر روی آن بنشیند را پیدا کرده و با توجه به آن طرح را انتخاب و سپس به چاپ‌خانه داده  و سپس در خانه با توجه به اینکه کاغذ دیواری پوستری با چسبی که در پشت خود دارند به روی دیوار می‌چسبند. کاغذ دیواری پوستری هم می‌توانید تمام دیوار را پوشش دهید، و هم می‌توانید جزئی از کل دیوار را بپوشانید. کاغذ دیواری پوستری قابل شستشو است یا نه ، به جنس آن بستگی دارد.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری نانوون

کاغذ دیواری نانوون یا کاغذ دیواری دوستدار طبیعت،   تکنولوژی نانوون در حال حاضر بیشتر مورد استفاده برای تولید کاغذ دیواری قرار گرفته . این تکنولوژی حدودا  8 سال پیش به بازار معرفی شده  و خود را به عنوان بستر مطلوب برای اکثر تولید کنندگان معرفی کرد. این مدل ،نوعی از کاغذ دیواری بوده که در سالهای اخیر در کشور های متمدن استفاده می شود و جنس مواد مصرفی آن استفاده از اجناس سازگار با محیط زیست بوده که هم برای انسان و هم برای محیط زیست مضر نباشند و قابل بازگشت به محیط زیست باشند . این نوع از کاغذ دیواری ها که ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی است را اصطلاحاً نانوون یا بافته نشده می نامند. این مخلوط به صورت دستی به احیای صنعت کاغذ دیواری کمک کرده، این کاغذ دیواری پشتیبانی از کاغذ سبک است. به سختی پاره شده و مقاوم است، حتی زمانی که در هنگام کار خیس می شود. به همین دلیل مصرف کننده به این محصول علاقه دارد. این کاغذ دیواری پس از پایان عمر خود به راحتی از دیوارها بسیارجدا می شود. کاغذ دیواری غیر وینیل برای محیط زیست بهتر بوده  زیرا وینیل برای ساخت آن استفاده نشده است . اما تولید وینیل، همچنین به عنوان ( PVC ) نامیده شده و به دلیل مواد شیمیایی آزاد شده در اتمسفر زمین مادر، بسیار سخت بوده است.و باید بدانیم که فرایند تولید برای کاغذ غیر بافته شده به طور قابل توجهی کاهش کربن است. ترکیب خاصی از  الیاف طبیعی و مصنوعی باعث شده که پارچه های بافته نشده از پارچه های بافته شده تنفس بهتری داشته  و همچنین قابل شستشو باشند. قابل ذکر می باشد که کاغذ دیواری نانوون (non-woven) به طرز قابل توجهی از نظر نظافت آسان و راحت است.

کاغذ دیواری نانوون دارای PVC نمی باشند و از الیاف فیبری سلولوزی و الیاف نساجی در دستگاه  تولید شده که برای استحکام بیشتر  آن ، مواد اکرلیک به آن اضافه می کنند.کاغذ دیواری نانوون بسیار خوش نصب بوده و پس از نصب، محکم و یکپارچه به دیوار می چسبند و هیچ درزی در آن دیده نمی شود.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

ویژگی های کاغذ دیواری نانوون

یکی از ویژگی های این کاغذ دیواری ، قابلیت تنفس آن است. و این امر سبب شده تا هوا و رطوبت در کاغذ دیواری زندانی نشود، و به مرور زمان از به وجود آمدن قارچ و کپک و گاز های سمی جلوگیری کند. چرا که تمامی این نوع کاغذ دیواری ها قابلیت شست و شو داشته و به دلیل بافته نشدن و الیاف خاص به خود و همچنین اجازه تنفس، هیچ گونه رطوبتی را در خود به جا نمیگذارند، و میتوان به راحتی در آشپزخانه و یا روشویی نیز از آن استفاده کرده و طرحی متفاوت نسبت به گذشته از آن ساخت. از دیگر ویژگی ها ی آن، سرعت نصب بالا به دلیل عدم نیاز کاغذ دیواری به چسب کاری دوباره و مقاوم بودن آن در برابر پارگی و عدم وجود هر گونه درز پس از نصب، می باشد.

کاغذ دیواری نانو

با پیشرفت تکنولوژی انواع مدل کاغذ دیواری با تکنولوژی نانو ایجاد شده است. قیمت آن به مراتب بالاتر از موارد دیگر است. زیرا برتری‌هایی نسبت به باقی کاغذ دیواری‌ها دارد. کاغذ دیواری‌های نانو از جنس PVC هستند .نصب آن مانند باقی کاغذ دیواری‌هاست و تنها تفاوت آن‌ با دیگر کاغذ دیواری‌ها، کیفیت و دوام بالای آن‌هاست. کاغذ دیواری‌ نانو در برابر نور آفتاب آسیب نمی‌بیند و دچار تغییر رنگ نمی‌شود. همچنین جذب آلودگی و لک در آن‌ها بسیار پایین و عایق گرما و صدا نیز هست.

در پایان باید گفت در حال حاضر در بازار مدل پلاستیکی(چینی.ایتالیایی و…  ) و مدل نانوون (اروپایی.آمریکایی و…) الیافی است که  ظریفتر و  در  طراحی دکوراسیون داخلی بیشتر برای اتاق کودک به دلیل اینکه در هنگام تنفس ریه کودک آسیب نبیند استفاده می شود.

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

author-avatar

درباره الناز سیدعباسی

کارشناس ارشد معماری و علاقه مند به دکوراسیون و طراحی داخلی هستم . تجربیات آموزشی و طراحانه خودمو با شما در شیراز دکو شاپ به اشتراک میذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *