دکوراسیون داخلی, نورپردازی دکوراسیون

اصول نورپردازی اتاق غذاخوری

اصول نورپردازی اتاق غذاخوری

اصول نورپردازی اتاق غذاخوری در دکوراسیون داخلی که بسیار مهم است. غذاخوری در فضای داخلی ممکن است به صورت فضایی جدا یا با نشیمن طراحی و اجرا شود. نورپردازی در فضای غذاخوری اصولی دارد که در ادامه مقاله مای دکو خواهید خواند.

 • نورپردازی چیست؟
 • اصول نورپردازی در فضای غذا خوری چیست؟
 • چگونه نورپردازی فضای غذاخوری را طراحی کنیم؟

اصول نورپردازی فضا غذاخوری

فضای غذاخوری در دکوراسیون داخلی فضایی صمیمی برای معاشرت خانواده و فضایی رسمی تر برای مهمانان است. بنابراین نور در محیط غذاخوری بسیار ضروری است. نور این فضا باید به گونه ای باشد که فضایی صمیمی و پر انرژی را برای کاربران به وجود آورد. نور پردازی نامناسب و غیر اصولی بر حس و حال فضا، رنگ غذا و میزان اشتها کاربران فضا تاثیر می گذارد.

با توجه به اهمیت بسیار نورپردازی در دک.راسیون داخلی بایستی برای طراحی اصولی نورپردازی فضا با دکوراتور یا طراح مشورت کنید یا می توانید با تیم مای دکو  که 15 سال سابقه فعالیت در زمینه  طراحی دکوراسیون داخلی و آموزش طراحی دکوراسیون داخلی و مبلمان و چیدمان، دکوراسیون داخلی، فنگ شویی، نورپردازی دکوراسیون و انتخاب متریال در پروژه های طراحی داخلی دارد، در ارتباط باشید.

 

اصول نورپردازی اتاق غذاخوری

اصول نورپردازی اتاق غذاخوری

طراحی نورپردازی اتاق غذاخوری:

برای طراحی نورپردازی هر فضا ابتدا باید انواع لایه های نورپردازی را بشناسیم. در مقاله قبلی مای دکو با عنوان انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی، انواع لایه های نورپردازی را بیان کردیم که به اختصار انواع لایه های نورپردازی به شرح زیر است:

 1. نورپردازی عمومی (برای روشنایی کلی فضا)­،
 2. نورپردازی وظیفه‌ای (روشن کردن سطح کار)،
 3. نورپردازی تاکیدی (تاکید روی یک شی‌ء یا بخش خاص)
 4. نورپردازی تزئینی یا دکوراتیو

 

لایه های مختلف نورپردازی مسکونی

لایه های مختلف نورپردازی مسکونی

اکنون که با لایه های مختلف نورپردازی آشنا شده اید، در مرحله دوم باید فضای پذیرایی یا مبلمان های موجود در فضا را بررسی کنیم. ممکن است فضای غذاخوری در فضا مجزا به صورت اتاق غذاخوری باشد یا با ترکیب فضای نشیمن در دکوراسیون داخلی باشد. در هر صورت مبلمان های استفاده شده تفاوتی ندارند که به شرح زیر است:

 1. میز غذاخوری
 2. آینه و کنسول
 3. تابلوهای دکوراتیو
 4. بوفه 

 

طراحی نورپردازی اتاق غذاخوری

طراحی نورپردازی اتاق غذاخوری

 

نورپردازی عمومی فضای غذاخوری:

نور محیطی یا عمومی در نورپردازی یک اتاق غذاخوری ضروری است. ایجاد حس محیط خصوصی باید در سرلوحه لیست معیارهای طراحی نورپردازی قرار گیرد. نور محیطی مطلوب، یک موضوع در حال تغییر است.

یک اتاق غداخوری در یک موقع می تواند درخشان و رسمی باشد و در وقتی دیگر صمیمی و رمانتیک و در زمانی دیگر شاد و در عین حال غیر رسمی باشد. نورپردازی اتاق های غذاخوری معمولا راحت و نسبتا ساده است.

تامین نور مناسب روی میز غذاخوری بسیار مهم است. به طوری که کسی که غذا می خورد بتواند در حین غذاخوردن صورت دیگر افراد را ببیند.

مطالب مرتبط:

اصول نورپردازی آشپزخانه کوچک

 

اصول طراحی نورپردازی غذاخوری

اصول طراحی نورپردازی غذاخوری

نورپردازی وظیفه ای فضای غذاخوری:

آینه و کنسول و بوفه در فضای غذاخوری عملکرد خدمان دهی در فضای غذاخوری دارند. بنابراین این مبلمان ها نیاز به نور وظیفه ای برای عملکرد بهتر دارند. تامین نور مناسب و کافی برای این مبلمان ها بسیار مهم است. با نصب چراغ های دیوار کوب می توان نور این قسمت را تامین کرد.

 

نورپردازی در اتاق غذاخوری

نورپردازی در اتاق غذاخوری

نورپردازی تاکیدی و تزئینی فضای غذاخوری:

نورپردازی تاکیدی و تزئینی جنبه زیباشناسانه دارند به همین دلیل با یکدیگر بررسی می شوند. در فضای غذاخوری ممکن است یک طرف دیوار با متریال خاص و زیبا پوشش داده شده باشد. در این صورت از نورپردازی تاکیدی استفاده می کنیم تا زیبایی و خاص بودن این دیوار را به کاربر نشان دهیم.

ممکن است در فضای غذاخوری تابلوهای دکوراتیو در بالای کنسول یا به صورت مجزا بر روی دیوار نصب شده باشد. اگر تابلو دکوراتیو بالای کنسول باشد با استفاده از لایه وظیفه ای می توان با نورپردازی خاص دو عملکرد وظیفه ای و تاکیدی را احرا نمود.

چنانچه تابلوهای دکوراتیو به صورت مجزا بر روی دیوار نصب شده باشند برای تاکید بیشتر و ایجاد کنتراست نوری از لایه تاکیدی استفاده می کنیم.

 

نورپردازی غذاخوری مسکونی

نورپردازی غذاخوری مسکونی

به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت طراحی یا سبک چراغ های انتخابی باید براساس کیفیت یا سبک طراحی جزئیات و متریال های  طراحی معماری و طراحی داخلی از شمعدان های بلورین و کریستال های سنتی تا متریال های چوبی طبیعی معاصر باشد.

امیدواریم این مقله مای دکو برای شما مفید بوده باشد. اگر نیازمند آموزش طراحی داخلی و نورپردازی هستید، می توانید با تیم ماوره ما برای آموزش دکوراسیون داخلی در ارتباط باشید.

 

آموزش نورپردازی غذاخوری مسکونی

آموزش نورپردازی غذاخوری مسکونی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *