دکوراسیون داخلی, نورپردازی دکوراسیون

اصول نورپردازی آشپزخانه های کوچک

اصول نورپردازی آشپزخانه کوچک

اصول نورپردازی آشپزخانه های کوچک در دکوراسیون داخلی که یکی از سخت ترین روش های طراحی نورپردازی نسبت به سایر فضاهای مسکونی را دارا است. آشپزخانه محلی است که فعالیت های مهمی مثل آشپزی، شستن میوه ها و ظروف در آن انجام می گیرد. بنابراین نورپردازی آشپزخانه بسیار مهم است.

  • اصول نورپردازی آشپزخانه کوچک چیست؟
  •  عملکرد نورپردازی زیر کابینت در آشپزخانه چیست؟
  • چرا نورپردازی آشپزخانه بسیار مهم است؟

نورپردازی آشپزخانه های کوچک:

نورپردازی آشپزخانه کوچک با آشپزخانه بزرگ متفاوت است چرا که آشپزخانه بزرگ عملکرد های دیگری هم دارد. آشپزخانه کوچک عملکرد های اولیه فقط در آن اتفاق می افتد. نور در آشپزخانه بسیار مهم است زیرا کارهای همراه با خطر مثل ابزارات تیز و برنده، مایعات داغ و سوزات و دیگ های داغ و ظروف آشپزخانه در آن انجام می گیرد.

بنابراین طراح باید نورکافی برای فعالیت های متنوع در آشپزخانه را در نظر بگیرد. اگر شما می خواهید نورپردازی و دکوراسیون آشپزخانه خود را بازسازی کنید، می توانید با تیم مای دکو  که 15 سال سابقه فعالیت در زمینه  طراحی دکوراسیون داخلی و آموزش طراحی دکوراسیون داخلی و مبلمان و چیدمان، دکوراسیون داخلی، فنگ شویی، نورپردازی دکوراسیون و انتخاب متریال در پروژه های طراحی داخلی دارد، در ارتباط باشید.

 

اصول نورپردازی آشپزخانه کوچک

اصول نورپردازی آشپزخانه کوچک

لایه های نورپردازی آشپزخانه:

در مقاله قبلی مای دکو با عنوان انواع نورپردازی با لایه های مختلف نورپردازی آشنا شدیم. اما به اختصار دوباره به توضییح آن ها خواهیم پرداخت. برای نورپردازی درست و صحیح باید لایه های عملکردی نورپردازی را بشناسیم. که به صورت زیر است:

  1. نورپردازی عمومی (برای روشنایی کلی فضا)­،
  2. نورپردازی وظیفه‌ای (روشن کردن سطح کار)،
  3. نورپردازی تاکیدی (تاکید روی یک شی‌ء یا بخش خاص)
  4. نورپردازی تزئینی یا دکوراتیو

اکنون که لایه های نور را شناختیم در مرحله دوم بایستی عملکرد های مختلف آشپزخانه را بررسی کرده و لایه نور برای آن طراحی کنیم. برای روشنایی عمومی آشپزخانه نیاز به نورپردازی عمومی داریم. در آشپزخانه سینک ظرفشویی و احاق گاز فضایی هستند که نیاز به نورپردازی وضیفه ای دارند. بیشتر اوقات سطح روی کابینت نیز جنبه عملکردی به عنوان میز کار دارد که برای این قسمت نیز نورپردازی وظیفه ای نیاز است.

 

نورپردازی آشپزخانه کوچک

نورپردازی آشپزخانه کوچک

نورپردازی عمومی آشپزخانه:

آشپزخانه به یک میزان متوسط نور محیطی برای استفاده کلی نیاز دارد. به دلیل اینکه یخچال ها و اجاق گاز معمولا خود یک منبع نور داخلی دارند، کارهای مرتبط با این وسایل آشپزخانه معمولا جای نگرانی ندارد. بدون این که نورپردازی شدید و جهت داری روی سطح اعمال شود، نباید روی سطح کار سایه بیفتد.

معمولا منبع نورپردازی کلی در جایی از آشپزخانه واقع می شود که استفاده کنندگان در هر موقعیتی که باشند، سایه خودشان را روی سطح کار خواهند دید و کارکردن مشکل خواهد شد.

 

نورپردازی مدرن در آشپزخانه

نورپردازی مدرن در آشپزخانه

 

نورپردازی وظیفه ای آشپزخانه:

نورپردازی وظیفه ای در آشپزخانه برای روشن کردن سطح کار است. باید توجه داشت که سطح کار آشپزخانه چه قسمت هایی را شامل می شود. سینک ظرفشویی، اجاق گاز و سطح روی کابینت نیازمند نورپردازی وظیفه ای هستند. معمولا اکثر هود های بالای احاق گاز دارای چراغ های روشنایی هستند که این امر باعث می شود که دیگر برای بالای اجاق گاز نورپردازی وظیفه ای طراحی نشود.

برای روشن کردن سینک ظرفشویی و سطح روی کابینت می توان از چراغ های فلورسنت مخفی یا نورهای مخفی خطی استفاده کرد.

 

اهمیت نورپردازی در آشپزخانه

اهمیت نورپردازی در آشپزخانه

 

نورپردازی تاکیدی و تزئینی آشپزخانه:

گاهی اوقات با نظر کارفرما و طراح برای نشان دادن بهتر و بیشتر کابینت و نمایان کردن متریال آن از نورپردازی های تاکیدی و تزئینی استفاده می شود. نورپردازی تاکیدی و تزئینی جنبه زیباشناسانه دارند. بعضی اوقات لایه وظیفه ای و لایه تزئینی با هم دیگر اجرا می شود.

در جاهایی که پنتری یا کابینت های شیشه ای داریم می توانیم از نورهای تاکیدی استفاده کنیم.

 

نورپردازی زیر کابینتی آشپزخانه

نورپردازی زیر کابینتی آشپزخانه

 

نکته های مهم برای انتخاب چراغ و لامپ های نورپردازی آشپزخانه:

کیفیت طراحی یا سبک چراغ های انتخابی باید اصولا براساس کیفیت یا سبک جزئیات یا متریال های طراحی معماری و طراحی داخلی باشند. آشپزخانه معمولا شامل اثاثیه صنعتی مثل یخچال ها، مدارها، ماشین ظرفشوییو مخلوط کن و … هستند که ظاهر اصلی امروزی آن ها به میزان روشنایی چراغ های انتخاب شده محدود می گردد.

برای انتخاب مهتابی های زیر کابینت به میزان نور مستقیم متمرکز شده روی سطح و زننده نبودن نور و لنز های پوششی برای پیشگیری از کثیف شدن و انباشته شدن چربی باید توجه کرد.

در انتخاب لامپ ها به پردازش رنگ نیز باید توجه کرد، چر که بسیاری از لامپ های فلورسنت استاندارد غذا را بد مزه و بر رنگ نشان می هد.

 

نورپردازی اصولی آشپزخانه کوچک

نورپردازی اصولی آشپزخانه کوچک

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *