دکوراسیون داخلی, نورپردازی دکوراسیون

انواع نورپردازی در طراحی داخلی

انواع نورپردازی در طراحی داخلی

انواع نورپردازی در طراحی داخلی از اصلی ترین مبحث های دکوراسیون داخلی است. نور اولین شرط دیدن و حس کردن است. بدون وجود نور دکوراسیون داخلی وجود نخواهد داشت. بدون وجود نور نمی توانیم اطراف حود را بشناسیم و درک کنیم.

  • انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی چیست؟
  • نورپردازی چیست؟
  • نورپردازی تاکیدی چیست؟

نور در طبیعت منتشر می شود و نور خورشید، ماه و ستارگان از مهم ترین منابع نور در زندگی ما هستند. اما به دلیل نور بیشتر، بشر هم به تولید نور روی آورده است. پی بردن به تفاوت های اساسی بین نور طبیعی و مصنوعی، سرلوحه شناخت منابع تولید نور می باشد.

در ادامه مقاله با انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی آشنا خواهیم شد. اگر نیاز به طراحی نورپردازی دارید، می توانید با تیم مای دکو  که 15 سال سابقه فعالیت در زمینه  طراحی دکوراسیون داخلی و آموزش طراحی دکوراسیون داخلی و مبلمان و چیدمان، دکوراسیون داخلی، فنگ شویی، نورپردازی دکوراسیون و انتخاب متریال در پروژه های طراحی داخلی دارد، در ارتباط باشید.

 

انواع نورپردازی در طراحی داخلی

انواع نورپردازی در طراحی داخلی

 

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نور به دو دسته نور طبیعی و مصنوعی تقسیم میشود. منابع نور طبیعی نشات گرفته از طبیعت هستند و فراتر از کنترل بشر می باشند که شامل نور خورشید، نور ماه، نور ستارگان، سیارات مختلف و منابع حیوانی، نورهای مشعشع (شبرنگ) و البته آتش می باشند.

منابع نور مصنوعی می توانند توسط بشر کنترل شوند، هر زمان که نیاز باشد، آن را کم یا زیاد نمود و به میزان دلخواه تنظیم کرد. این مورد شامل شعله های آتش چوب، شعله نفت، شعله گاز، لامپ های الکتریکی و انواع واکنش های قابل احتراق می باشد.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی به چند دسته تقسیم می شود که به صورت زیر است:

  1. نورپردازی عمومی (برای روشنایی کلی فضا)­،
  2. نورپردازی وظیفه‌ای (روشن کردن سطح کار)،
  3. نورپردازی تاکیدی (تاکید روی یک شی‌ء یا بخش خاص)
  4. نورپردازی تزئینی یا دکوراتیو.

 

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

 

نورپردازی عمومی در دکوراسیون داخلی:

نقش تامین روشنایی سراسری در یک اتاق، به عهده نورپردازی محیطی یا عمومی می باشد. نورپردازی عمومی یا محیطی، روشنایی محدوده فضای کار را تامین نمی کند اما بیشتر نوری را ایجاد می کند که امکان حرکت در داخل فضا و تشخیص بصری اولیه را فراهم می آورد. نور عمومی یا محیطی از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر میزان نور محیطی دز فضا، به طور مقابل قابل ملاحظه ای پایین تر از میزان لازم برای انجام کار باشد،تضاد مابین نور محیطی و نور لازم برای انجام کار زیاد خواهد شد و فضا دراماتیک به نظر خواهد رسید.

اگر میزان نور عمومی به اندازه نور لازم برای انجام کار باشد، اتاق روشن تر، دلگشا تر و راحت تر به نظر خواهد رسید.

 

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

 

 

نورپردازی وظیفه ای در دکوراسیون داخلی:

بسیاری از کارها مثل خواندن کتاب، کارکردن روی یک میز تحریر یا میز غذا در نور پردازی عمومی خسته کننده خواهد بود. برای تامین نور در محلی که کار صورت می گیرد، بایستی نورپردازی انجام شود که به اسم نورپردازی وظیفه ای شناخته می شود.

بنابر این در طراحی نورپردازی دکوراسیون داخلی در جاخایی که کار خاصی انجام می شود علاوه بر نورپردازی عمومی، نورپردازی وضیفه ای هم نیاز است تا نور مورد نیاز برای انجام یک کار را پوشش دهد.

به عنوان مثال در طراحی کارخانه ها، اتاق کار، سالن های آرایش و …. نورپردازی وظیفه ای بسیار مهم است.

 

نورپردازی در ساختمان

نورپردازی در ساختمان

 

 

نورپردازی تاکیدی در دکوراسیون داخلی:

نورپردازی تاکیدی یا موضعی یکی از نورپردازی های زیبا شناسانه است که معمولا در پروژه هایی که به ابن نوع نورپردازی به دلیل سبک و سیمای ظاهری آن نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

اولین هدف نورپردازی موضعی روشن کردن لوازم و اشیای دیدنی می باشد مانند آثار هنری، نماد های معمارانه، ویترین های تجاری و تابلو ها. از نورپردازی تاکیدی برای طرح های نورپردازی استفاده می کنند. نورپردازی خطی یکی از متداول ترین اشکال نورپردازی تاکیدی می باشدو به وفور در موزه ها، گالری ها و فروشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع دیگر نورپردازی تاکیدی، شامل چراغ های تاکیدی قابل تنظیم توکار، پراغ های روشن کننده سطوح عمودی، چراغ های تاکیدی تک نقطه ای و تجهیزات تئاتری می باشد.

 

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

 

 

نورپردازی تزئینی یا دکوراتیو در دکوراسیون داخلی:

نورپردازی تزئینی را بهتر است به عنوان گوهر معماری بدانیم. مثل جواهرات در لباس. هدف از به کارگیری نورپردازی تزئینی جلب توجه کاربر و تزئین و آراستن فضا می باشد و نقش فوق العاده مهمی در طراحی داخلی و پرداختن محیط ایفا می کند. به عنوان مثال، یک لوستر بلورین یک المان بصری پر اهمیت محسوب می شود اما از آن تنها در بعضی از فضاهای خاص می توان استفاده نمود.

نورپردازی تزئینی شامل لوسترها، دیوارکوب ها، فانوس ها، آویزها، لامپ ها، پراغ های روی سطح سقف و .. می باشند.

 

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *