دکوراسیون داخلی

کاغذ دیواری یا رنگ در دکوراسیون داخلی

کاغذ دیواری یا رنگ در دکوراسیون داخلی

دلیل ساده استفاده از کاغذ دیواری این است که برای زیبا سازی دیوار خانه که به آن رنگ و جلای تازه ای می دهد. طراحی دکوراسیون داخلی برای دیوارهای قدیمی که پیش از رنگ نیاز به تعمیرات اساسی دارند، انتخاب کاغذ دیواری به عنوان پوشش دیوار، انتخابی مناسب است. زیرا از صرف وقت و هزینه اضافی برای تعمیر دیوار چشم‌پوشی می‌شود و به آسانی نصب و اجرا می‌شود. اما چسباندن کاغذ دیواری کار دشواری نیست و تنها نیاز به تجربه کافی دارد در نصب کاغذ دیواری : زیرسازی(که اگر گچ باشد زیر سازی رنگ و یا پرایمر که بستگی به نصاب آن داشته که کاغذ هوا نگیرد) و نوع چسب و اینکه در هنگام نصب باید به مچ شدن درزها روی هم توجه کرد و ترجیحا جایی که ترک عمیق دارد استفاده نشود بهتر است. در مقاله مای دکو (دکوراسیون من) قصد داریم مزیت کاغذ دیواری را به رنگ توضیح دهیم.

کاغذ دیواری یا رنگ ؟

کاغذ دیواری یا رنگ در دکوراسیون داخلی

کاغذ دیواری یا رنگ در دکوراسیون داخلی

انتخاب کاغذ دیواری می‌تواند بر طراحی دکوراسیون داخلی تاثیر بسیاری بگذارد:

از نظر زیبایی: نیازی به گفتن نیست  که کاغذ بسیار زیباست و تاثیر زیادی در لوکس و شیک شدن دکوراسیون دارد

از نظر هزینه: انواع کاغذ دیواری با قیمت های مختلف در بازار وجود دارد اما در کل معمولا هزینه رنگ آمیزی پایین تر از کاغذ بوده البته با توجه به عمر بیشتر کاغذ، با گذشت زمان هزینه شما جبران می شود.

پوشش عیوب دیوار : استفاده از کاغذ دیواری باعث پوشش بسیار خوب عیب های دیوار مانند ترک ،لک، تو رفتگی ، موج و …  در حالی که استفاده از رنگ چنین نقص هایی را پوشش نمی دهد

از نظر سهولت تغییر:  نقاشی دیوار آسونتر از نصب کاغذ دیواری بوده در صورتی که تعویض کاغذ دیواری گران تر و سخت تر بوده و به راحتی نمی توانید دیوار را تغییر دهید.

از نظر دوام و طول عمر: کاغذ دیواری مرغوب و قابل شستشو را می توانید سالهای متمادی استفاده کنید در صورتی که رنگ بعد از چندین سال و با تمیز کردن مداوم تغییر کرده و ظاهری نه چندان زیبا به خودش می گیرد.

خاصیت بی بو بودن : خاصیت بی بو بودن کاغذ دیواری نسبت به رنگ روغن باید گفت که همه ما این تجربه را داشتیم که بعد از رنگ کردن با رنگ روغنی تا چند روز یا چند هفته بوی آزار دهنده استنشاق می شود و تازه در صورت استفاده از رنگهای پلاستیک و اکرلیک که بدون بو هستن مدت زمان کمتری نسبت به رنگ روغنی عمر می کنند.

سرعت نصب : سرعت نصب کاغذ دیواری قابل مقایسه با رنگ آمیزی نیست و این روزها که همه افراد درگیر کارهای بیرون از منزل بوده و زمان کمی را دارند بهترین راه : استفاده از کاغذ دیواری بوده و باید بدانیم که زمان نقاشی بوی رنگ فضا را برای سکونت نامناسب می کند و تا مدتها هم ادامه دارد.

کاغذ دیواری یا رنگ در دکوراسیون داخلی

پیشنهاد مای دکو :

1- بهترین گزینه ترکیب رنگ و کاغذ دیواری برای دیوار منزل بوده که 2 دیوار روبروی هم را کاغذ دیواری و سایر دیوارها را رنگ کنید.

2-برای خانه های کوچک رنگ مناسب تر بوده چون سطح براق رنگها باعث می شود خانه روشن تر به نظر برسد در حالی که کاغذ دیواری نور را جذب می کند.

3-تنوع در طراحی محیط : به این صورت که هنگام استفاده از کاغذ دیواری می توان برای کل دیوارها از طرح ساده،نقش دار و یا ترکیبی از آنها را استفاده کرد و یا ترکیبی از کاغذ دیواری و رنگ

کاغذ دیواری یا رنگ در دکوراسیون داخلی

جمع بندی:

در کل به دلیل فرآیند سخت و پیچیده رنگ کردن دیوارها، کاغذ دیواری را به عنوان یک جایگزین مناسب برای پوشش دیوارها انتخاب می‌کنند و یک روش سریع برای پوشاندن دیوار خانه است.

کاغذ دیواری با مدل و طرح و قیمت مناسب تاثیر مستقیمی روی زیبایی محیط و دکوراسیون داخلی شما دارد. بعضی از کاغذ دیواری‌ها قابل شست‌وشو هستند و برخی دیگر نیز این قابلیت را دارند که دوباره روی آن‌ها دیوار رنگ شود.  البته رنگ روغن هم قابل شستشوست اما بوی زیادی مدت زمان زیادی در فضا باقی می ماند.

مزیت دیگر کاغذ دیواری به رنگ این است در اثر برخورد وسایل با رنگ آن قسمت از دیوار میپرد ولی کاغذ دیواری این مشکل را ندارد.

کاغذ دیواری‌ها شامل طرح های ساده و تک رنگ و متنوع و شامل پترن‌های تکراری یا تصاویر مختلف هستند. انتخاب هر نوع از این‌ها می‌تواند دکوراسیون داخلی  خانه شما را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر، گرم‌تر یا روشن‌تر نشان دهد.

author-avatar

درباره الناز سیدعباسی

کارشناس ارشد معماری و علاقه مند به دکوراسیون و طراحی داخلی هستم . تجربیات آموزشی و طراحانه خودمو با شما در شیراز دکو شاپ به اشتراک میذارم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *