دکوراسیون داخلی, مصالح و متریال دکوراسیون

کف پوش چوبی و طرح چوب در طراحی داخلی

کف پوش چوبی و طرح چوب در طراحی داخلی

کف پوش چوبی و طرح چوب در طراحی داخلی از گذشته تا به امروز به دلیل داشتن نقش و رنگ جذاب و حس و حال گرمی که به هر فضایی می دهد، مورد توجه کاربران و طراحان بوده است.

  • چرا پوشش کف چوبی یا طرح چوب در دکوراسیون داخلی محبوب است؟
  • کف پوش چوبی با پوشش های طرح چوب چه تفاوت هایی دارند؟
  • لمینت چوبی بهتر است یا پارکت ؟

در پروژه های طراحی داخلی متریال های متفاوتی برای پوشش کف وجود دارد. اما متریالی که بیشتر در پروژه های دکوراسیون داخلی برای پوشش کف استفاده می شود، پوشش های چوبی و طرح چوب هستند که تنوع بسیاری در بازار ایران و جهان دارد.

هنگامی که از متریال چوب و طرح چوب صحبت می کنیم شاید اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند، لمینت ها و پارکت ها باشند. اما در دکوراسیون داخلی متریال های متفاوتی با طرح چوب و چوب وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. گروه طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی مای دکو با 15 سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی و آموزش طراحی دکوراسیون داخلی، آماده است که شما را در مبلمان و چیدمان، دکوراسیون داخلی، فنگ شویی، نورپردازی دکوراسیون و انتخاب متریال و مصالح در پروژه های طراحی داخلی یاری نماید. برای اطلاعات بیشتر با مشاور رایگان مای دکو در ارتباط باشید.

پوشش های چوبی و طرح چوب در طراحی داخلی

پوشش های چوبی و طرح چوب در طراحی داخلی

انواع متریال چوبی و طرح چوب در طراحی داخلی

متریال های متنوعی از جنس چوب و طرح چوب در دکوراسیون داخلی وجود دارد که به شرح زیر است:

  1. پارکت های چوب طبیعی: که معمولا از چوب های وارداتی یا چوب های موجود در ایران مثل چوب زبان گنجشک، چوب راش یا چوب گردو تهیه و عرضه به بازار می شود.
  2. لمینت های طرح چوب:  لمینت ها از چند لایه تشکیل شده اند که روکش آن ها از چوب طبیعی است.
  3. ترموود Thermowood: به چوب های فراوری شده، خشک شده چوب های ترموود می گویند. ترموود به عنوان پوشش نهایی برای کف فضا استفاده می شوند که تحت عنوان دکینگ The King شهرت دارند. دکینگ های چوبی یا پارکت ها پوشش مناسبی برای تراس، بالکن، بام سبز، فضای دور استخر، کف فضاهای باغ و فضاهای باز هستند. این پوشش های ترموود معمولا زمانی که در کف فضا  استفاده می شود به عنوان د کینگ  ( انگلیش) شهرت دارند.
  4. ترموپلاست: ترموپلاس ها مثل ترموود یا همان کاربری هستند اما جنس آن ها از پلاستیک است.
  5. سرامیک های طرح چوب: در دکوراسیون داخلی سرامیک هایی با طرح چوب تولید می شوند. در ایران شرکت های تولید سرامیک مثل تبریز، سرامیک تک سرام، سرامیک مرجان ،سرامیک الوند، سرامیک سامان، طرح های سرامیک با طرح چوب طبیعی تولید می کنند که به نظر مای دکو به عنوان تیم طراحی داخلی استفاده از سرامیک های طرح چوب نوعی تغییر هویت در تعریف متریال چوب می باشد.
  6. کف پوش های PVC با رو کش طرح چوب: این کف پوش ها به صورت تایل و رول در بازار وجود دارد.
لمینت های چوبی در دکوراسیون داخلی

لمینت های چوبی در دکوراسیون داخلی

برای انتخاب کف پوش چوبی و طرح چوب باید به چه پارامترهایی توجه کرد؟

هنگامی که می خواهیم برای فضای مورد نظرمان، کف پوش چوبی یا طرح چوب انتخاب کنیم، اول باید به شرایط نصب، نگهداری، اقلیم و نوع سیستم سرمایش و گرمایش فضا توجه کنیم.

در پروژه های مسکونی با سیستم گرمایش از کف، بسیاری از کارشناسان استفاده از چوب های طبیعی را برای کف توصیه نمی کنند مگر اینکه از چوب های با کیفیت بالا در فراوری، خشک شدن و پرداخت نهایی استفاده کنید.

در تمامی پروژه ها کارفرما بودجه ای به عنوان هزینه و سقف بودجه در نظر می گیرد. در خصوص استفاده از متریال های چوبی و طرح چوب هزینه و بودجه نقش مهمی در انتخاب پوشش کف در دکوراسیون داخلی دارد. که با توجه به این موضوع بسیاری از طراحان و مجریان دکوراسیون داخلی استفاده از متریال چوب طبیعی صرف نظر می کنند.

پارکت های چوبی در دکوراسیون داخلی

پارکت های چوبی در دکوراسیون داخلی

در کنار بودجه، زمان نصب نیز در پروژه دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر بخواهیم پارکت تمام چوب را به شیوه سنتی در یک پروژه صد تا صد و پنجاه متری نصب کنیم یعنی استفاده از فینگر های چوبی، نصب کلیه پارکت ها بین 40 تا 50 روز زمان می برد. قابل ذکر است که پارکت های وارداتی جدید را می توان مشابه لمینت با سیستم کلیک که به صورت قفل شدن می باشد، نصب کرد. اما بسیاری در بسیاری از پروژه ها، طراحان و کارفرما استفاده از پارکت های با نصب سنتی را ترجیح می دهند چرا که پارکت های نصب سنتی حس و حال متفاوتی با پارکت های مدرن دارند. نصب سنتی پارکت ها به این صورت است که پارکت های خام در کنار هم قرار می گیرند و سپس چسب می شوند و روی آن ها پرداخت می شود.

ترموود در دکوراسیون

ترموود در دکوراسیون

نکته ای دیگر درخصوص استفاده از متریال چوب طبیعی این است که این متریال ها هویت و اصالت و ماندگاری نقش و ظاهر بهتری در مقایسه با متریال های طرح چوب دارند.

ما در گروه معماری و طراحی مای دکو در پروژه های دکوراسیون داخلی که طراحی و اجرا می کنیم، معمولا از کف پوش های چوبی و طرح چوب برای پوشش کف فقط از لمینت و پارکت های چوبی وارداتی یا ساخت ایران استفاده می کنیم. از کفپوش های تایل و سرامیک های طرح چوب و ترموپلاس در شرایط خواص با درخواست کارفرما اجرا می کنیم. به عنوان مثال در تمامی پروژه های طراحی بام سبز و تراس از دکینگ های چوب طبیعی استفاده کردیم.

شما به عنوان یک طراح باید بتوانید یک ماتریس مهم از شرایط انتخاب را کنار هم گذاشته تا بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به شرایط پروژه برای کارفرما و پروژه خود رقم بزنید. در صورتی که نیاز به مشاوره برای طراحی، انتخاب متریال و ترکیب فرم ها دارید، می توانید از تیم مشاوره مای دکو، دکوراسیون من به صورت رایگان استفاده کنید.

پوشش های چوبی در دکوراسیون

پوشش های چوبی در دکوراسیون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *